تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند / افول امریکا از افغانستان شروع شده است
۱۴۰۲/۰۱/۲۶ ۰۸:۱۲ 335
دبیرکل مجمع تقریب در دیدار علمای افغانستانی:

تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند / افول امریکا از افغانستان شروع شده است

جمعی از علمای شیعه افغانستان با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در شهر مقدس قم دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعی از علمای شیعیان افغانستان با حضور در سالن جلسات پژوهشگاه مطالعات تقریبی با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در شهر مقدس قم دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تقدیر و تشکر از علمای حاضر در این جلسه، اظهار داشت: اتفاقات و وقایعی که طی چند سال گذشته در افغانستان رخ داده است، فرصتی مغتنم برای تمام مذاهب اسلامی است که باید از آن استفاده شود.
 
حجت الاسلام شهریاری افزود: شاخص اصلی کشور افغانستان تکثر قومیتی و سوابق جهاد اسلامی است که یک نقطه عطفی بین اقوام ایجاد کرده است.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب، عنوان کرد: در برهه ای از زمان انگلیس ، شوروی و آمریکا آمده و از تفرق استفاده کرده است، لذا زمانی که تفرق به این شدت باشد، نظام متحد شکل نخواهد گرفت؛ در واقع برای تحقق و تشکیل یک نظام متحد در درجه اول امنیت نیاز است.

وی اضافه کرد: بیرون رفتن و افول آمریکا نیز یک فرصتی است که این افول از افغانستان شروع شده است زیرا آنان در افغانستان بسیار هزینه کردند . نه در افغانستان بلکه در سوریه ، عراق و دیگر کشورهای منطقه بسیار هزینه کردند و آن را از دست دادند.

وی تصریح کرد: این فرصت ها و موقعیت ها بدست نیامد مگر به همت مجاهدین فاطمیون ، زینبیون ، حشدالشعبی و شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانشان که الحمد الله پیکره مقاومت توانست بر استکبار غلبه کند.

دکتر شهریاری، بیان کرد:  قومیت ها و شیعیان باید در حکومت و تصمیمات درافغانستان سهیم باشند، باید با لسان لین و عطوفت و برادری گفتگو کرد و جلساتی را برگزار نمود و با روحیه صلح و دوستی این مباحث را مطرح کرد. همانگونه که جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی، نمایندگانی از یهودیان و زرتشتیان و دیگر ادیان و مذاهب دارد و آنان نیز مطالبات خود را بیان می کنند.

وی اذعان داشت: عقلانیت و قاعده حکومت داری این است که افرادی که مسیر تعامل و تعامل را در بیش نگیرند نتیجه ای نخواهند گرفت و صلح و صاحبان گفتگو ادامه دهندگان حکومت خواهند بود، در واقع تمدن سازی یعنی همه افراد جامعه از هر دین و مذهب زیر یک چتر قرار گیرند .

وی گفت: نکته ای دیگر مراقبت از نفود افرادی است که می توانند به این وحدت و سلم و دوستی آسیب برساند است که نیاز جدی به دقت و مراقبت دارد.

دکتر شهریاری در پایان تاکید کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تمام توان در خدمت  خواهد بود تا هر گونه کمک و زمینه سازی لازم رابرای ایجاد گفتگو درافغانستان مهیا سازد.

ارسال نظر