دکتر شهریاری درگذشت مولوی خداداد صالح مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان را تسلیت گفت
۱۴۰۲/۰۹/۰۴ ۱۰:۲۱ 193

دکتر شهریاری درگذشت مولوی خداداد صالح مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان را تسلیت گفت

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی پیامی در گذشت شیخ‌الحدیث مرحوم حاج مولوی خداداد صالح اندیشمند و مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان  و مؤسس و رئیس مدرسه علمیه و دانشگاه الغیاث را تسلیت گفت. 


به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، متن پیام به شرح زیر است: 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ 
إذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ  

خبر درگذشت عالم، اندیشمند و مفتی مردمی و تقریبی کشور افغانستان، شیخ‌الحدیث مرحوم حاج مولوی خداداد صالح، مؤسس و رئیس مدرسه علمیه و دانشگاه الغیاث، موجب تأثر و تألم اینجانب شد. 

تلاش‌ها و فعالیت‌های آن عالم عامل در دوران جهاد با شوروی که به دستگیری، حبس و شکنجه ایشان توسط دولت کمونیستی شوروی سابق منجر گردید، هرگز از یاد و خاطره ملت شریف افغانستان محو  
نخواهد شد. 

خدمات ارزنده و ماندگار آن مرحوم در زمان امامت مسجد جامع شهر هرات، ریاست شورای علماء، ریاست دارالعلوم عالی غیاثیه، نظارت بر مؤسسه عالی اسلامی الغیاث، موجب ترویج روحیه وحدت بین اقوام و مذاهب افغانستان و به‌ویژه خطه عالم‌پرور هرات گردید.  مجالس درس و بحث این عالم کم‌نظیر همواره توأم با تزکیه، تهذیب و توصیه به پرهیز از تفرقه و تنازع بود. 

اینجانب ارتحال این عالم پارسا که از معتقدین وحدت اقوام و مذاهب و از مروجین روحیه اخوت و برادری در جهان اسلام بود را به محضر علماء، فرهیختگان و بزرگان اهل‌سنت و شیعه افغانستان، مردم مؤمن و شریف این کشور، شاگردان، علاقمندان و خانواده محترم آن فقید سعید، تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای ایشان علّو درجات و برای بازماندگان، صبر و عافیت مسألت دارم.

ارسال نظر