عباس پروری مختص به مکتب علی علیه السلام است
۱۴۰۲/۰۵/۰۹ ۱۱:۰۵ 108
حجت الاسلام اشراقی در گفتگو با تقریب:

عباس پروری مختص به مکتب علی علیه السلام است

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، بیان کرد: حضرت سید الشهداء علیه السلام بر اساس سنت الهی در روز عاشورا زمینه ای را فراهم نمود که فضائل و کمالات نفسانی قمر بنی هاشم و تربیت یافته مکتب علی ع بر همگان آشکار شود؛ قمر بنی هاشم به درجه ای از معرفت رسیده بود که ابوالفضایل یعنی پدر و سر چشمه فضیلت ها شناخته می شد.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین لطف الله اشراقی استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار تقریب ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری محرم الحرام به عموم امت اسلامی، اظهار داشت: عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است که مثل حضرت ابالفضل سلام الله علیه را تربیت و رشد می دهد، این گونه تعلیمات علوی بر لوح جان ابوالفضل قمر بنی هاشم نقش بست که در سن سی و سه سالگی در صحنه کربلا به حد اوج فضایل و کمالات دست یافته و از خود بروز داد .
 
حجت الاسلام اشراقی، افزود: امام علی علیه السلام می فرمودند عباسم من برای رسول الله (ص ) کاشف الکروب بودم و تو هم باید برای برادرت امام حسین علیه السلام کاشف الکروب باشی ، که فقط در این صورت است که تو مایه چـشـم روشـنی و شادمانی من می شوی ، حضرت علی علیه السلام می فرمودند : هر بار که در معرکه ها و کار زار ها امر بر پیامبر سخت می شد و اندوه بر چهره مبارک ظاهر می شد صدا می زدند : علی کجاست ؟ أین مفرج الکرب عن وجهی ؟ بحار الأنوار ، ج‏28 ، ص : 37.

وی ادامه داد: در یاری پیامبر (ص) محکم و مقاوم بودم کالجبل ، در جنگ خیبر هر روز کسی را به میدان فرستادند اما همه شکست خورده و سر افکنده برگشتند و گفتند این قلعه فتح شدنی نیست ، اما من بودم که میدان مرحب خیبری رفتم و درب قلعه خیبر را از جا کندم و وقتی از میدان برگشتم فرمودند : أنا منک راض و الله منک راض  ، ابوالفضلم تو هم باید موجب خوشنودی حسینم باشی.

استاد حوزه علیه قم، تصریح کرد: آری عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است که مثل حضرت ابالفضل سلام الله علیه تربیت و رشد می یابد ، پدری که وقتی ظرف طعامی خوش عطر و بو را به تحفه آورند انگشت مبارک را داخل ظرف کردند و تا نزدیک دهان آوردند ولی فرمودند : طعام حلالی است ولی بر خلاف میل خود نمی خورم . امیر المومنین علیه السلام مى‏فرمايد : نفس سركشم را با تقوا تمرين می ‏دهم، وَ انَّما هِىَ نَفْسى‏ ارُوضُها بِالتَّقْوى‏ لِتَأْتِىَ آمِنَةً يَوْمَ الْخَوْفِ الْأكْبَر"(المحاسن)، این گونه تعلیمات علوی بر لوح جان ابوالفضل قمر بنی هاشم نقش بست که در سن سی و سه سالگی در صحنه کربلا به حد اوج فضایل و کمالات دست یافته و از خود بروز داد ، آری عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است و امروزه هر کس به دانشگاه معارف علوی و مکتب عباس پرور داخل شود امید است که به درجات ابوالفضلی نائل شود .

وی اضافه کرد: حضرت سید الشهداء علیه السلام بر اساس همین سنت الهی در روز عاشورا زمینه ای را فراهم نمود که فضائل و کمالات نفسانی قمر بنی هاشم و تربیت یافته مکتب علی ع بر همگان آشکار شود؛ قمر بنی هاشم به درجه ای از معرفت رسیده بود که  ابوالفضایل یعنی پدر و سر چشمه فضیلت ها شناخته می شد و ششمين امام نور در وصف او مى‏فرمايد: عموی ما عباس دارای ایمانی استوار و راسخ و بصیرت و دقیق بود ، یکی از خصوصیات بارز ایشان حمایت از دیانت و وفا داری به امام خود بود.

وی عنوان کرد: در این جا یک پرسش مهم به ذهن خطور می کند ، در شرایط آن جنگ نا برابر که حضرت ابوالفضل با آن توانایی ها می توانست در برابر لشگری بایستد چرا مأمور آوردن آب به خیمه شدند ؟  چرا امام حسین علیه السلام به ایشان اجازه آوردن آب به خیمه را دادند ؟، در میدان کربلا بزدلانی بودند که با نامردی می جنگیدند (بحار الأنوار)، و بارها حضرت عباس س اجازه میدان رفتن خواست ، اما امام حسین علیه السلام هر بار به نحوی قبول نکردند که آخر الأمر امام اجازه آب آوردن و رفتن به شریع فرات را دادند ، "فاطلب لهؤلاء الأطفال‏ قليلا من الماء"(بحار الأنوار)، سرّ نهفته ای است در جواز علقمه : اگر حضرت ابالفضل س به نبرد این نامردان می رفت و وارد شریعه فرات نمی شد آیا فضائل او مکتوم و مخفی نمی ماند ؟ آیا او به مقام باب الحوائجی نائل می شد ؟ رازی نهفته ای است که خداوند به جای دو دست ابو الفضل به او دو بال عطا فرمود و این تجسم اعمال را می رساند و این که هر کاری چهره برزخی مناسبی دارد چون دستان ابزار نیرومندی است و بریدن آن ناتوانی در پی دارد اما این ناتوانی در پی رضای خدا و جهاد در راه او بوده لذا نیرو و توانایی بزرگی را در جهان آخرت پدید آورد که با آن می تواند پهنای عالم پس از این را بپیماید و این دو بال بهشتی و این قدرت برزخی تجسم این دو دستی است که در راه رضای خدا داده ، هذه منزلة يغبطه‏ بها جميع الشهداء يوم القيامة بحار الأنوار ،ج‏44 ص : 297.

وی در پایان تاکید کرد: امروزه هم هر کسی فضائلی و کمالات نفسانی اکتساب نماید بداند که حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف زمینه و مقدمات بروز و کشف آن فضائل را فراهم می نماید تا همگان از وجود آن با خبر شوند تا زینت دنیای او باشد علاوه بر اجر أخروی آن ، وَ يُؤْتِ‏ كُلَ‏ ذِي‏ فَضْلٍ فَضْلَهُ‏ سورة هود ( 3 ).

ارسال نظر